sutern rings

در جستجوی دانش

آموزش ساخت پل ماکارونی

روش ساخت سازه های ماکارونی  

آشنایی با چگونگی ساخت سازه های ماکارونی
 

 جزوه آموزشی ساخت پل ماکارونی


http://www.up.98ia.com/images/xfeeaqvhm6g2smui7r3.pdf

 


سازه های ماکارونی به سازه هایی اطلاق می شود ، که مصالح استفاده شده در آنها تنها ماکارونی و چسب می باشد . این سازه ها در مقیاس کوچکتر نسبت به سازه های واقعی طراحی و توسط ماکارونی و چسب ساخته می شوند و پس از ساخت مورد بارگذاری قرار می گیرند .

در واقع این سازه ها به عنوان ماکت ساخته نمی شوند و سازه ای که بار بیشتری را تحمل می کند ، موفق تر خواهد بود . پل ( تحت بارگذاری یکنواخت ، متمرکز و متحرک ) ، Towercrain ، انواع قاب های ساختمانی و ستون های فشاری از جمله رایج ترین سازه های ماکارونی می باشند .

هر ساله در این راستا مسابقات بزرگی در دانشگاه های معتبر دنیا بین دانشجویان رشته مهندسی عمران برگزار می گردد . این دانشگاه ها از سالها پیش در این زمینه سرمایه گذاری کرده تا ذهن خلاق دانشجویان را فعال سازند و از طرحها و پژوهش های آنها در عمل استفاده کنند .

هر ساله در این راستا مسابقات بزرگی در دانشگاه های معتبر دنیا بین دانشجویان رشته مهندسی عمران برگزار می گردد . این دانشگاه ها از سالها پیش در این زمینه سرمایه گذاری کرده تا ذهن خلاق دانشجویان را فعال سازند و از طرحها و پژوهش های آنهادر عمل استفاده کنند . طراحی و ساخت پل و ستون های فشاری رایج ترین رشته های این مسابقات می باشند . بطور مثال طراحی و ساخت پل خرپایی تنها با استفاده از 750گرم ماکارونی ( معادل یک بسته ماکارونی ) که می تواند وزن زیادی را تحمل نماید . طول دهانه پل یک متر و حداکثر ارتفاع پل نیم متر می باشد . پل روی دو تکیه گاه که از یکدیگر یک مترفاصله دارند قرار می گیرد و تکیه گاهها فقط قادر به وارد کردن عکس العمل عمودی می باشندو هیچ عکس العمل افقی در تکیه گاهها بر پل وارد نمی شود . رکورد کسب شده در این رشته ( پل خرپایی ) معادل 176 کیلو گرم می باشد ، که این رکورد تقریبا 230 برابر وزن خودسازه می باشد . همچنین طراحی و ساخت سازه های فشاری که قادر به تحمل بار هایی بیش از نیم تن می باشند ، از دیگر نمونه های این سازه ها هستند . اینجا یک سئوال ممکن است مطرح می گردد ، آیا جنس ماکارونی در دست یافتن به رکورد های بالا موثر است ؟

در این زمینه تحقیقاتی روی محصول های مختلف شرکت های ماکارونی دنیا انجام گرفته و ماکارونی شرکت Rose ایتالیا به عنوان بهترین ماکارونی برای این هدف شناخته شده است .

البته لازم به ذکر است که قدرت و مهارت طراح در ارائه یک طرح موفق ، بسیار مهم تر از جنس ماکارونی در رسیدن به رکورد های بالا می باشد .

هدف از استفاده از ماکارونی به عنوان عنصر سازه ای :

1- در واقع ماکارونی بر خلاف فولاد و بتن عنصر سازه ای ناشناخته ای می باشد . این بدان معنی است که خصوصیات ماکارونی شامل حداکثر تنش کششی ، حداکثر تنش فشاری ، مدول الاستیسیته ، نحوه کمانش ماکارونی و دیگر خصوصیات ماکارونی که مورد نیاز برای طراحی و تحلیل سازه می باشند ، ناشناخته می باشد و تنها راه بدست آوردن این ویژگیها ایجاد وابداع آزمایش های ساده و دقیق می باشد .

2- ماکارونی بر خلاف بتن و فولاد دارای ضعف های زیادی می باشد و این ضعف ها کار را برای طراح مشکل تر می کند و اینجاست که ابداعات و خلاقیت هنر نمایی می کنند و برای رسیدن به رکورد های بالا بهینه سازی سازه ها مطرح می گردد .

3- ارزان بودن ماکارونی نسبت به مصالحی چون فولاد وبتن .اهداف کلی طرح :

1- این طرح در وهله اول به عنوان یک طرح آموزشی می تواند بسیار مفید و سودمند برای دانشجویان رشته مهندسی عمرانو معماری ایفای نقش نماید ، زیرا این امکان را به دانشجویان می دهد که ، با استفاده از مصالح ارزان ، سبک و قابل دسترس ( ماکارونی به جای بتن و فولاد ) دست به طراحی و ساخت سازه های مختلف زده و با این کار کلیه دروس فراگرفته در رشته سازه را به عمل تجربه نمایند .

2- دانشجویان می بایست با استفاده از مسائل تئوریک فرا گرفته در دروس مقاومت مصالح و آزمایشگاه های مربوط به آن تلاش نمایند تا خصوصیات عنصر سازه ای جدید را کشف نمایند .

3- دانشجویان می بایست با استفاده از تحلیل سازه ها و با بکارگیری نرم افزار های کامپیوتری به طراحی و آنالیز سازه مورد نظر بپردازند.

4- طراحی و ساخت یک سازه بهینه که تحت عنوان بهینه سازی سازه ها مطرح است .معرفی انواع مختلف سازه های ماکارونی

سازه های فشاری :

نوعی پل با دهانه کوتاه ، که اکثر اعضای آن در فشار می باشند . از مزیت های این رشته از مسابقات طراحی اعضای فشاری و بررسی پدیده کمانش در آنها می باشد .

Tower Crain - 2

دراین نوع از سازه های ماکارونی ، هدف طراحی جرثقیلهایی است که بر روی برجهای بلند به کار گرفته می شوند .

این سازه ها باید قادر باشند با داشتن ارتفاع معین شعاع خاصی را تحت پوشش قرار دهند .

3-پل با بار متمرکز :

این سازه از به هم پیوستن دو خرپای دوبعدی به وجود می آید و بارگذاری از وسط دهانه صورت می گیرد .

این نوع پل هر سه نوع عضو فشاری ، کششی و خمشی را دارا می باشد .

-پل با بار گسترده 4

پل به شکل ظاهری خرپا می باشد ، که بارگذاری به صورت گسترده و یکنواخت در تمام طول دهانه صورت می گیرد . در عمل می توان چنین فرض کرد که تمام وسایل نقلیه به دلیل ترافیک به صورت ثابت بر روی پل قرار گرفته اند .

پل با بار متحرک :

این نوع از سازه ماکارونی در واقع پیشرفته ترین و کامل ترین حالت از سازه ها می باشد ، که در آن طراحان اقدام به طراحی یک پل واقعی می کنند .

بار قرار گرفته بر روی پل به صورت متحرک می باشد ، که این امر با عبور دادن یک وسیله نقلیه کوچک با سرعت معین ، که بر روی آن وزنه قرار داده می شود ، صورت می گیرد .آئین نامه سازه های فشاری:

سازه های فشاری :

این نوع از سازه ها در واقع نوعی پل با دهانه کوتاه هستند ، با این تفاوت که اکثر اعضای سازه نیروی فشاری را تحمل می کنند . هدف از طراحی این سازه ها رسیدن به بالاترین بار تحمل شده در قبال کمترین وزن سازه می باشد.

هر گروه تنها قادر به ساخت یک سازه می باشد. هر گونه کوتاهی و قصور در مورد نحوه چسباندن اعضا به یکدیگر بر عهده خود شرکت کنندگان می باشد .

نوع مصالح :

تمام گروه های شرکت کننده ملزم به استفاده از یک نوع ماکارونی، با مقطع دایره ای، به قطر خارجی حداکثر 4 میلی متر می باشند ، که نوع ومارک شرکت تولید کننده متعاقبا اعلام خواهد شد. همچنین چسب به کار رفته در سازه می تواند از سه نوع چسب :

1.حرارتی

Epoxy 2. ( دوقلو )

Supper glow 3 .( قطره ای ) باشد.

ابعاد :

1. حداقل دهانه پل برابر 15 سانتی متر می باشد.

2. .عرض عرشه پل حداقل برابر 10 سانتی متر می باشد و سطح زیرین عرشه پل باید حداقل 5/7 سانتی متر بالاتر از سطح زمین باشد.

3. طول پل بین 15 تا 45 سانتی متر و عرض آن بین 10 تا 20 سانتی متر باشد.

4. حداقل ارتفاع تراز بالای عرشه پل تا سطح زمین 75/8 سانتی متر می باشد.قوانین :

1. حداکثر تعداد اعضای گروه 3 نفر می باشد.

2. هرگونه تغییردر جنس ماکارونی از قبیل ( پرکردن ماکارونی با چسب یا مواد دیگر ، حرارت دادن ماکارونی و غیره ) پذیرفته نخواهد شد.همچنین شرکت کنندگان فقط از چسب در محل اتصالات می توانند استفاده نمایند.

3. بریدن ، قطع کردن و شکستن ماکارونی قانونی می باشد.

4. حداکثر وزن پل 450 گرم می باشد.

5. شرکت کنندگان حداکثر مجاز به چسباندن 2 رشته ماکارونی به یکدیگر و تشکیل پروفیل جدید هستند.

6. به کار بردن هر ماده دیگری به غیر از ماکارونی و چسب مجاز نمی باشد.

7. شرکت کنندگان قادر هستند از دیگر منابع برای کمک در طراحی سازه بهینه کمک بگیرند.

8 . قبل از بارگذاری تمام سازه ها چه از نظر نوع مصالح وچه از نظر ابعاد مورد بازبینی قرار می گیرند و هرگونه تخلف از قوانین به معنای عدم پذیرفته شدن سازه در مسابقات می باشد.

نحوه بارگذاری سازه ها :

1. پل ها روی سطوح صافی قرار می گیرند.

2. یک صفحه فلزی یا چوبی به ابعاد 10 در 15 سانتی متر روی عرشه پل قرار می گیرد.

3. بار به صورت مداوم روی صفحه فلزی یا چوبی که روی عرشه پل قرار دارد، اضافه می گردد، تا آنجا که پل بدون هرگونه شکستگی در کل یا قسمتی از آن قادر به تحمل بار باشد . همچنین در هنگام بارگذاری حداکثر خیز قابل قبول برای پل 2 سانتی متر می باشد.عوامل موثر در گزینش بهترین سازه:

1.کارآمدی سازه:

حداکثر نسبت بار تحمل شده به وزن سازه.

2. ارائه مقاله:

ارائه مقاله در مورد چگونگی طراحی ، بهینه سازی و ساخت سازه فشاری توسط نرم افزار power point .


 

 


چگونه شروع کنیم ؟

برای وارد شدن به این رشته شما باید دارای خصوصیات اخلاقی چون کنجکاوی ، خلاقیت ، صبر ، همت و تلاش فراوانی باشید .

این خصوصیان به این علت مطرح گردید که در ساخت و طراحی یک سازه موفق علاوه بر آگاهی از علوم مهندسی به این ویژگی ها نیازمند هستید . چرا که ممکن در طراحی و ساخت یک سازه شما روز ها و هفته ها تلاش نمایید ، ولی در نهایت به دلیل یک اشتباه کوچک در طراحی یا ساخت ، سازه شما به حداقل رکورد مورد نظر نرسد .

هیجان انگیزترین بخش کار شما مربوط به زمان بارگذاری سازه می باشد ، که سازه ای که مدت زیادی برای طراحی و ساخت آن صرف کرده اید در نهایت در جلوی چشمان شما منهدم می گردد ، ولی آیا رکورد مورد نظر بدست می آید یا خیر ؟

بطور خلاصه برای ساخت یک سازه شما باید مراح زیر را در پیش گیرید :

1-کشف خصوصیات عنصر سازه ای جدید با انجام آزمایش های ساده ولی دقیق . این مرحله شامل آزمایشهایی برای رسیدن به خصوصیاتی چون حداکثر تنش کششی ، حداکثر تنش فشاری ، مدول الاستیسیته، حداکثر بار بحرانی در کمانش و غیره می باشد .

2-کار بر روی خصوصیات عنصر سازه ای جدید ( ماکارونی ) و دست یافتن به نقاط ضعف و یا قدرت آن .

3- آشنایی با یک نرم افزار رایانه ای برای تحلیل و طراحی سازه . ( بطور مثال : SAP 2000 )

4- تحلیل سازه های ساخته شده در گذشته و رسیدن به نقاط ضعف و یا قدرت آنها .

5- طراحی سازه با توجه به اطلاعات بدست آمده.

6- تلاش برای رسیدن به بهینه ترین طرح ( بهینه سازی ) .

7 - ساخت سازه توسط ماکارونی و چسب .

 

 

 

تکنیک های ساخت سازه ماکارونی :

ماکارونی :

این عنصر سازه ای در برابر کشش و فشار ( اگر طول آن کوتاه باشد و دچار کمانش نگردد ) مقاومتی خوبی از خود نشان می دهد ، ولی مقاومت آن در برابر خمش بسیار کم است . به همین علت باید تا حد امکان سعی نمود ، تا سازه ها به گونه ای طرح شوند که اعضای آن کمترین خمش ممکن را تحمل نمایند .

در واقع تابع هدف در بهینه سازی سازه خمش و وزن سازه می باشد . یعنی سازه ها باید به گونه ای طرح شوند ، که کمترین خمش در آنها به وجود آید و در عین حال با کمترین وزن بیشترین مقاومت را از خود نشان دهند .

یک نکته مهم در مورد سازه های ساخته شده توسط ماکارونی این است ، که در هنگام ساخت و یا بعد از آن نباید در مکانی که در آن رطوبت و گرمای هوا بالا است قرار گیرد ، زیرا در این صورت ماکارونی ترک می خورد . 

 

 

  

 

 

 

 چسب :

برای ایجاد اتصالات در اعضاء ، آنها را به صورت سر به سر قرار داده و سپس در محل گره ها از چسب استفاده نماییم .

1- اتصال مفصلی :

برای به وجود آوردن چنین اتصالی باید از چسب حرارتی ( چسب تفنگی ) استفاده نمود . زیرا این چسب علاوه بر چسباندن اعضاء به یکدیگر ، آنقدر انعطاف پذیر است ، که به اعضاء این اجازه را می دهد تا در محل گره ها تا اندازه ای دوران نمایند .

 

  

 

 
2-اتصال صلب :

برای ایجاد اتصالات صلب می توان از دو چسب :

· دوقلو (EPOXY )

· قطره ای (SUPPER GLUE )

اگر از چسب دوقلو استفاده می کنید ، این چسب این قابلیت را دارد ، که فضای خالی بین اعضاء در محل گره ها را پر نموده و نیازی نیست که شما ماکارونی ها را تراش داده و در کنار هم قرار دهید . اما عیب این چسب این است ، که وزن تمام شده سازه بالا می رود.

ولی چنانچه از چسب قطره ای استفاده می کنید ، اعضاء در محل گره ها باید تراش مناسب داده شوند ، تا سطح تماس افزایش یابد ، چراکه اصولا این چسب فضاپرکن نمی باشد و فقط در سطوحی که اعضاء تماس مستقیم با هم دارند اتصال ایجاد می نماید . ولی در مقابل ، اگر از این چسب استفاده نمایید ، وزن تمام شده سازه کمتر خواهد شد .


 

  

 

 
چگونگی ساخت :

بعد از آنکه طراحی نهایی را انجام دادید ، می توانید برای ساخت ، طرح نهایی را در ابعاد واقعی بر روی یک کاغذ پوستی بکشید و سپس کاغذ را توسط چسب شیشه ای به یک سطح شیشه ای صاف بچسبانید . سپس اعضاء را طبق نقشه از ماکارونی تولید کرده و در روی نقشه روی خط مربوط به خود بگذارید و برای جلوگیری از لغزیدن ماکارونی می توانید از خمیر بازی برای محکم کردن عضو بر روی کاغذ پوستی استفاده نمایید . سپس در محل گره ها از چسب استفاده نمایید . بدین ترتیب می توانید ، آن قسمتهایی از سازه را که به صورت صفحه ای هستند ، را با دقت بالایی تولید نمایید.

بعد از آنکه قسمت های صفحه ای را بدین روش تولید کردید ، این قسمت ها را با دقت زیاد به هم متصل نمایید ، تا سازه نهایی آماده گردد.

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 5 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 01:52 ب.ظ | نویسنده: سید ابوالقاسم آل داود | چاپ مطلب
نظرات (134)
پنج‌شنبه 14 اردیبهشت‌ماه سال 1391 02:41 ب.ظ
nima
امتیاز: 102 29
لینک نظر
khoda kheiret bede
پاسخ:
iهمین که شما به وبلاگ سر زدی نشانه ی خیر و برکت است
یکشنبه 11 تیر‌ماه سال 1391 03:09 ق.ظ
حنانه
امتیاز: 82 39
لینک نظر
خیلی
خوب بود.
جمعه 31 شهریور‌ماه سال 1391 01:17 ب.ظ
ارش
امتیاز: 71 39
لینک نظر
خوب بود چیزای مفیدی یاد گرفتم ممنون:D
سه‌شنبه 11 مهر‌ماه سال 1391 07:18 ب.ظ
ئتان
امتیاز: 88 57
لینک نظر
واقعا خوب کپی بلدبد بزنید
جمعه 28 مهر‌ماه سال 1391 12:59 ب.ظ
امتیاز: 52 49
لینک نظر
سلام مطالب مفید بود در صورت اینکه تمایل دارید به یک گروه نوپا در این مورد بیش تر کمک کنید لطفا با ایمیل زیر با ما در ارتباط باشید
پنج‌شنبه 14 دی‌ماه سال 1391 02:25 ب.ظ
ali
امتیاز: 75 31
لینک نظر
سلام لطفا نیرویی که پل ها تحمل میکند راهم بگویید
جمعه 13 بهمن‌ماه سال 1391 10:22 ب.ظ
امیرمحمد
امتیاز: 42 31
لینک نظر
متشکرم
پنج‌شنبه 3 اسفند‌ماه سال 1391 03:56 ب.ظ
فرشته
امتیاز: 44 29
لینک نظر
خیلی ممنون خوب بود
شنبه 3 فروردین‌ماه سال 1392 10:59 ب.ظ
نوید
امتیاز: 33 26
لینک نظر
خوب بود ممنون از زحماتتون
دوشنبه 24 تیر‌ماه سال 1392 12:21 ق.ظ
vahab
امتیاز: 28 39
لینک نظر
kheiiiili ali bood .....mamnoooon
جمعه 26 مهر‌ماه سال 1392 04:21 ب.ظ
امتیاز: 22 42
لینک نظر
شنبه 27 مهر‌ماه سال 1392 08:05 ب.ظ
مهدی
امتیاز: 40 30
لینک نظر
متشکرم خوندم و استفاده بردم خسته نباشید
شنبه 11 آبان‌ماه سال 1392 07:17 ب.ظ
رایمون
امتیاز: 33 28
لینک نظر
سلام ممنون بابت مطلبی که گذاشتین +گل
جمعه 17 آبان‌ماه سال 1392 11:28 ق.ظ
آرام
امتیاز: 42 27
لینک نظر
عالی بود ولی کمی سخت نوشته بودید
پاسخ:
اصلاحش می کنم
شنبه 25 آبان‌ماه سال 1392 11:29 ق.ظ
ایمان
امتیاز: 44 30
لینک نظر
پاسخ:
شنبه 25 آبان‌ماه سال 1392 10:28 ب.ظ
امیرحسین
امتیاز: 31 28
لینک نظر
پاسخ:
یکشنبه 26 آبان‌ماه سال 1392 03:16 ق.ظ
شادی
امتیاز: 57 46
لینک نظر
اووووووووووووووفففف
ما 1 ش دیگه باید پل ماکارونی تحویل بدیم
هیشکارشو نکردیم
ازین مطالبم چیزی نفهمیدم
اخه بچه های معماری رو چه به پل ماکارونی
پوووووووووووففففففففففففففف
یکشنبه 26 آبان‌ماه سال 1392 03:23 ب.ظ
ناذ
امتیاز: 25 29
لینک نظر
پاسخ:
یکشنبه 26 آبان‌ماه سال 1392 09:12 ب.ظ
رذزرذ
امتیاز: 29 26
لینک نظر
پاسخ:
یک جزوه در آن صفجه قرار دادم فکر می کنم مفید باشه
پنج‌شنبه 30 آبان‌ماه سال 1392 11:13 ق.ظ
درسا
امتیاز: 49 21
لینک نظر
اقا من دنبال یه ماکت سادم برا خودم اینا همش مشگله ولی ممکن ولی من یه زره اسون تر می خوام
پاسخ:
حتما
پنج‌شنبه 30 آبان‌ماه سال 1392 06:01 ب.ظ
زینب
امتیاز: 34 14
لینک نظر
سلاااااااااااام.ممنون بابت مطالبتون خیلی مفید بود خیلی چیزا فهمیدم ولی عکس نمونه های خرپا هارو بیشتر کنید ممنون با تشکرفراوان.
پاسخ:
دنبالش می گردم
شنبه 2 آذر‌ماه سال 1392 11:03 ق.ظ
مهندس
امتیاز: 31 17
لینک نظر
خیلی عالی بود لطفا اگه میشه جزئیات بیشتری ارائه بدین
پاسخ:
در صفجه ی اول
یکشنبه 3 آذر‌ماه سال 1392 09:13 ب.ظ
م.ر
امتیاز: 15 20
لینک نظر
عالی بود هرچی بگم بازمکمهراضیتعجب
دوشنبه 4 آذر‌ماه سال 1392 05:55 ب.ظ
هانیه
امتیاز: 28 16
لینک نظر
خوب بود اما اگه توضیحات بیشتری میدادی بهتر بود مثلا مرحله به مرحله با عکس مراوطه خیلی بهترش می کرد
دوشنبه 4 آذر‌ماه سال 1392 08:00 ب.ظ
امیر
امتیاز: 28 28
لینک نظر
خیلی بددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد
سه‌شنبه 5 آذر‌ماه سال 1392 12:48 ق.ظ
علی
امتیاز: 30 18
لینک نظر
سلام داداش ی توضیحی درباره چگونه قاطی کردن چسبش به ما می دادی
پاسخ:
چسب حرارتی استفاده کنید
سه‌شنبه 5 آذر‌ماه سال 1392 08:50 ب.ظ
maedeh
امتیاز: 19 17
لینک نظر
عالی بود
پنج‌شنبه 7 آذر‌ماه سال 1392 01:56 ب.ظ
cvxcv
امتیاز: 27 25
لینک نظر
پاسخ:
جمعه 8 آذر‌ماه سال 1392 10:46 ق.ظ
سیاه پوش
امتیاز: 29 24
لینک نظر


صبح بخیر
mer30 خیلی خوب بود ولی اصن نفمیدم ؟؟؟؟
جمعه 15 آذر‌ماه سال 1392 10:42 ب.ظ
بهمن
امتیاز: 14 15
لینک نظر
خوب بود
سه‌شنبه 19 آذر‌ماه سال 1392 08:48 ب.ظ
lمسیحا
امتیاز: 12 17
لینک نظر
عالی بود
سه‌شنبه 19 آذر‌ماه سال 1392 09:47 ب.ظ
kamand
امتیاز: 16 12
لینک نظر
مرسی خوب بود
پنج‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1392 01:11 ب.ظ
حورا
امتیاز: 20 14
لینک نظر
همه اهداف هایی که نوشتید خوب بود اما ایا اموزشی حرفه ای برای ساخت پل ماکارونی صورت گرفت؟؟:
جمعه 22 آذر‌ماه سال 1392 02:52 ق.ظ
دانش اموز معماری
امتیاز: 25 9
لینک نظر
ممنون خوب بود اگ میش مرحله ای آموزش بدید وسطح کارو بالا ببرید وجزئیاتشو هم بیشتر کنید والبته تصویر مراحلم همینطور اگه بزاری خیلی عالی میش...:
جمعه 22 آذر‌ماه سال 1392 04:05 ب.ظ
تئانوتذب
امتیاز: 13 18
لینک نظر
چهارشنبه 27 آذر‌ماه سال 1392 09:34 ب.ظ
نفیسه
امتیاز: 17 15
لینک نظر
جمعه 29 آذر‌ماه سال 1392 07:59 ب.ظ
سینا
امتیاز: 14 10
لینک نظر
سلام یه سوال:کمان های سازه کششی بودن یا مقاومت؟
ماکارونی باریلا برای کشش بودن؟
یکشنبه 1 دی‌ماه سال 1392 05:05 ب.ظ
دریا
امتیاز: 15 17
لینک نظر
سلام خوب هستید؟ببخشید من میخواستم چندتا مربی بهم معرفی کنید برای مدرسمون میخوام البته اگه میشه مربی که به کارش مطمئن هستید و خیلی خوبه رو بگین
مرسی
سه‌شنبه 3 دی‌ماه سال 1392 12:28 ب.ظ
امین
امتیاز: 22 17
لینک نظر
بد نبود
بهتر نبود چنتا کلیپ تصویری میزاشتید
مرسی
چهارشنبه 4 دی‌ماه سال 1392 05:25 ب.ظ
حاکم شهر واویه
امتیاز: 11 14
لینک نظر
با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی. کاراتون خیلی زیباست ونشان دهنده استعداد شماست تمام دنیا میدونن که ایرانی ها استعداد عجیبی دارند ومن اطمینان دارم که ما به زودی میتوانیم دنیا را شگفت زده کنیم. پاینده باشید
شنبه 7 دی‌ماه سال 1392 06:19 ب.ظ
سلما
امتیاز: 10 16
لینک نظر
مرسی عالی بود موحتشم.ممنونم از کمکتان
شنبه 7 دی‌ماه سال 1392 06:21 ب.ظ
سلما
امتیاز: 9 10
لینک نظر
عالی بود.
پنج‌شنبه 12 دی‌ماه سال 1392 06:08 ب.ظ
رررررررررررررر
امتیاز: 12 16
لینک نظر
شنبه 14 دی‌ماه سال 1392 03:55 ب.ظ
parto
امتیاز: 12 8
لینک نظر
واقعاااااااا تشکر عاااااااالی بود
جمعه 27 دی‌ماه سال 1392 04:13 ب.ظ
بیتا
امتیاز: 10 14
لینک نظر
هدیه:
یکشنبه 29 دی‌ماه سال 1392 01:12 ب.ظ
ریحانه
امتیاز: 12 12
لینک نظر
خیلی خیلی به دردم خورد. مخصوصا برای طرح جابربن حیان که عالی بود....
یکشنبه 29 دی‌ماه سال 1392 01:36 ب.ظ
ف
امتیاز: 12 13
لینک نظر
سلام ،دستتون درد نکنه واقعا عالی بود من که این موضوع رابرای پروژه جابربن حیان می خواستم درست کنم مطالب جدیده به دست آوردم.
دوشنبه 30 دی‌ماه سال 1392 03:51 ب.ظ
خودم
امتیاز: 15 14
لینک نظر
ممنونم عالی بود
دوشنبه 30 دی‌ماه سال 1392 05:06 ب.ظ
I am .....
امتیاز: 11 18
لینک نظر
من خودم سازه ماکارانی ساختم ،إلا ن هم دمبال یک موضوع خوب بودم مرسی
دوشنبه 30 دی‌ماه سال 1392 11:54 ب.ظ
سینا
امتیاز: 22 14
لینک نظر
:::
( تعداد کل: 134 )
   1      2     3   >>
صفحات
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد