X
تبلیغات
شیکسون

آموزش ساخت پل ماکارونی

روش ساخت سازه های ماکارونی  

آشنایی با چگونگی ساخت سازه های ماکارونی
 

 جزوه آموزشی ساخت پل ماکارونی


http://www.up.98ia.com/images/xfeeaqvhm6g2smui7r3.pdf

 


سازه های ماکارونی به سازه هایی اطلاق می شود ، که مصالح استفاده شده در آنها تنها ماکارونی و چسب می باشد . این سازه ها در مقیاس کوچکتر نسبت به سازه های واقعی طراحی و توسط ماکارونی و چسب ساخته می شوند و پس از ساخت مورد بارگذاری قرار می گیرند .

در واقع این سازه ها به عنوان ماکت ساخته نمی شوند و سازه ای که بار بیشتری را تحمل می کند ، موفق تر خواهد بود . پل ( تحت بارگذاری یکنواخت ، متمرکز و متحرک ) ، Towercrain ، انواع قاب های ساختمانی و ستون های فشاری از جمله رایج ترین سازه های ماکارونی می باشند .

هر ساله در این راستا مسابقات بزرگی در دانشگاه های معتبر دنیا بین دانشجویان رشته مهندسی عمران برگزار می گردد . این دانشگاه ها از سالها پیش در این زمینه سرمایه گذاری کرده تا ذهن خلاق دانشجویان را فعال سازند و از طرحها و پژوهش های آنها در عمل استفاده کنند .

هر ساله در این راستا مسابقات بزرگی در دانشگاه های معتبر دنیا بین دانشجویان رشته مهندسی عمران برگزار می گردد . این دانشگاه ها از سالها پیش در این زمینه سرمایه گذاری کرده تا ذهن خلاق دانشجویان را فعال سازند و از طرحها و پژوهش های آنهادر عمل استفاده کنند . طراحی و ساخت پل و ستون های فشاری رایج ترین رشته های این مسابقات می باشند . بطور مثال طراحی و ساخت پل خرپایی تنها با استفاده از 750گرم ماکارونی ( معادل یک بسته ماکارونی ) که می تواند وزن زیادی را تحمل نماید . طول دهانه پل یک متر و حداکثر ارتفاع پل نیم متر می باشد . پل روی دو تکیه گاه که از یکدیگر یک مترفاصله دارند قرار می گیرد و تکیه گاهها فقط قادر به وارد کردن عکس العمل عمودی می باشندو هیچ عکس العمل افقی در تکیه گاهها بر پل وارد نمی شود . رکورد کسب شده در این رشته ( پل خرپایی ) معادل 176 کیلو گرم می باشد ، که این رکورد تقریبا 230 برابر وزن خودسازه می باشد . همچنین طراحی و ساخت سازه های فشاری که قادر به تحمل بار هایی بیش از نیم تن می باشند ، از دیگر نمونه های این سازه ها هستند . اینجا یک سئوال ممکن است مطرح می گردد ، آیا جنس ماکارونی در دست یافتن به رکورد های بالا موثر است ؟

در این زمینه تحقیقاتی روی محصول های مختلف شرکت های ماکارونی دنیا انجام گرفته و ماکارونی شرکت Rose ایتالیا به عنوان بهترین ماکارونی برای این هدف شناخته شده است .

البته لازم به ذکر است که قدرت و مهارت طراح در ارائه یک طرح موفق ، بسیار مهم تر از جنس ماکارونی در رسیدن به رکورد های بالا می باشد .

هدف از استفاده از ماکارونی به عنوان عنصر سازه ای :

1- در واقع ماکارونی بر خلاف فولاد و بتن عنصر سازه ای ناشناخته ای می باشد . این بدان معنی است که خصوصیات ماکارونی شامل حداکثر تنش کششی ، حداکثر تنش فشاری ، مدول الاستیسیته ، نحوه کمانش ماکارونی و دیگر خصوصیات ماکارونی که مورد نیاز برای طراحی و تحلیل سازه می باشند ، ناشناخته می باشد و تنها راه بدست آوردن این ویژگیها ایجاد وابداع آزمایش های ساده و دقیق می باشد .

2- ماکارونی بر خلاف بتن و فولاد دارای ضعف های زیادی می باشد و این ضعف ها کار را برای طراح مشکل تر می کند و اینجاست که ابداعات و خلاقیت هنر نمایی می کنند و برای رسیدن به رکورد های بالا بهینه سازی سازه ها مطرح می گردد .

3- ارزان بودن ماکارونی نسبت به مصالحی چون فولاد وبتن .اهداف کلی طرح :

1- این طرح در وهله اول به عنوان یک طرح آموزشی می تواند بسیار مفید و سودمند برای دانشجویان رشته مهندسی عمرانو معماری ایفای نقش نماید ، زیرا این امکان را به دانشجویان می دهد که ، با استفاده از مصالح ارزان ، سبک و قابل دسترس ( ماکارونی به جای بتن و فولاد ) دست به طراحی و ساخت سازه های مختلف زده و با این کار کلیه دروس فراگرفته در رشته سازه را به عمل تجربه نمایند .

2- دانشجویان می بایست با استفاده از مسائل تئوریک فرا گرفته در دروس مقاومت مصالح و آزمایشگاه های مربوط به آن تلاش نمایند تا خصوصیات عنصر سازه ای جدید را کشف نمایند .

3- دانشجویان می بایست با استفاده از تحلیل سازه ها و با بکارگیری نرم افزار های کامپیوتری به طراحی و آنالیز سازه مورد نظر بپردازند.

4- طراحی و ساخت یک سازه بهینه که تحت عنوان بهینه سازی سازه ها مطرح است .معرفی انواع مختلف سازه های ماکارونی

سازه های فشاری :

نوعی پل با دهانه کوتاه ، که اکثر اعضای آن در فشار می باشند . از مزیت های این رشته از مسابقات طراحی اعضای فشاری و بررسی پدیده کمانش در آنها می باشد .

Tower Crain - 2

دراین نوع از سازه های ماکارونی ، هدف طراحی جرثقیلهایی است که بر روی برجهای بلند به کار گرفته می شوند .

این سازه ها باید قادر باشند با داشتن ارتفاع معین شعاع خاصی را تحت پوشش قرار دهند .

3-پل با بار متمرکز :

این سازه از به هم پیوستن دو خرپای دوبعدی به وجود می آید و بارگذاری از وسط دهانه صورت می گیرد .

این نوع پل هر سه نوع عضو فشاری ، کششی و خمشی را دارا می باشد .

-پل با بار گسترده 4

پل به شکل ظاهری خرپا می باشد ، که بارگذاری به صورت گسترده و یکنواخت در تمام طول دهانه صورت می گیرد . در عمل می توان چنین فرض کرد که تمام وسایل نقلیه به دلیل ترافیک به صورت ثابت بر روی پل قرار گرفته اند .

پل با بار متحرک :

این نوع از سازه ماکارونی در واقع پیشرفته ترین و کامل ترین حالت از سازه ها می باشد ، که در آن طراحان اقدام به طراحی یک پل واقعی می کنند .

بار قرار گرفته بر روی پل به صورت متحرک می باشد ، که این امر با عبور دادن یک وسیله نقلیه کوچک با سرعت معین ، که بر روی آن وزنه قرار داده می شود ، صورت می گیرد .آئین نامه سازه های فشاری:

سازه های فشاری :

این نوع از سازه ها در واقع نوعی پل با دهانه کوتاه هستند ، با این تفاوت که اکثر اعضای سازه نیروی فشاری را تحمل می کنند . هدف از طراحی این سازه ها رسیدن به بالاترین بار تحمل شده در قبال کمترین وزن سازه می باشد.

هر گروه تنها قادر به ساخت یک سازه می باشد. هر گونه کوتاهی و قصور در مورد نحوه چسباندن اعضا به یکدیگر بر عهده خود شرکت کنندگان می باشد .

نوع مصالح :

تمام گروه های شرکت کننده ملزم به استفاده از یک نوع ماکارونی، با مقطع دایره ای، به قطر خارجی حداکثر 4 میلی متر می باشند ، که نوع ومارک شرکت تولید کننده متعاقبا اعلام خواهد شد. همچنین چسب به کار رفته در سازه می تواند از سه نوع چسب :

1.حرارتی

Epoxy 2. ( دوقلو )

Supper glow 3 .( قطره ای ) باشد.

ابعاد :

1. حداقل دهانه پل برابر 15 سانتی متر می باشد.

2. .عرض عرشه پل حداقل برابر 10 سانتی متر می باشد و سطح زیرین عرشه پل باید حداقل 5/7 سانتی متر بالاتر از سطح زمین باشد.

3. طول پل بین 15 تا 45 سانتی متر و عرض آن بین 10 تا 20 سانتی متر باشد.

4. حداقل ارتفاع تراز بالای عرشه پل تا سطح زمین 75/8 سانتی متر می باشد.قوانین :

1. حداکثر تعداد اعضای گروه 3 نفر می باشد.

2. هرگونه تغییردر جنس ماکارونی از قبیل ( پرکردن ماکارونی با چسب یا مواد دیگر ، حرارت دادن ماکارونی و غیره ) پذیرفته نخواهد شد.همچنین شرکت کنندگان فقط از چسب در محل اتصالات می توانند استفاده نمایند.

3. بریدن ، قطع کردن و شکستن ماکارونی قانونی می باشد.

4. حداکثر وزن پل 450 گرم می باشد.

5. شرکت کنندگان حداکثر مجاز به چسباندن 2 رشته ماکارونی به یکدیگر و تشکیل پروفیل جدید هستند.

6. به کار بردن هر ماده دیگری به غیر از ماکارونی و چسب مجاز نمی باشد.

7. شرکت کنندگان قادر هستند از دیگر منابع برای کمک در طراحی سازه بهینه کمک بگیرند.

8 . قبل از بارگذاری تمام سازه ها چه از نظر نوع مصالح وچه از نظر ابعاد مورد بازبینی قرار می گیرند و هرگونه تخلف از قوانین به معنای عدم پذیرفته شدن سازه در مسابقات می باشد.

نحوه بارگذاری سازه ها :

1. پل ها روی سطوح صافی قرار می گیرند.

2. یک صفحه فلزی یا چوبی به ابعاد 10 در 15 سانتی متر روی عرشه پل قرار می گیرد.

3. بار به صورت مداوم روی صفحه فلزی یا چوبی که روی عرشه پل قرار دارد، اضافه می گردد، تا آنجا که پل بدون هرگونه شکستگی در کل یا قسمتی از آن قادر به تحمل بار باشد . همچنین در هنگام بارگذاری حداکثر خیز قابل قبول برای پل 2 سانتی متر می باشد.عوامل موثر در گزینش بهترین سازه:

1.کارآمدی سازه:

حداکثر نسبت بار تحمل شده به وزن سازه.

2. ارائه مقاله:

ارائه مقاله در مورد چگونگی طراحی ، بهینه سازی و ساخت سازه فشاری توسط نرم افزار power point .


 

 


چگونه شروع کنیم ؟

برای وارد شدن به این رشته شما باید دارای خصوصیات اخلاقی چون کنجکاوی ، خلاقیت ، صبر ، همت و تلاش فراوانی باشید .

این خصوصیان به این علت مطرح گردید که در ساخت و طراحی یک سازه موفق علاوه بر آگاهی از علوم مهندسی به این ویژگی ها نیازمند هستید . چرا که ممکن در طراحی و ساخت یک سازه شما روز ها و هفته ها تلاش نمایید ، ولی در نهایت به دلیل یک اشتباه کوچک در طراحی یا ساخت ، سازه شما به حداقل رکورد مورد نظر نرسد .

هیجان انگیزترین بخش کار شما مربوط به زمان بارگذاری سازه می باشد ، که سازه ای که مدت زیادی برای طراحی و ساخت آن صرف کرده اید در نهایت در جلوی چشمان شما منهدم می گردد ، ولی آیا رکورد مورد نظر بدست می آید یا خیر ؟

بطور خلاصه برای ساخت یک سازه شما باید مراح زیر را در پیش گیرید :

1-کشف خصوصیات عنصر سازه ای جدید با انجام آزمایش های ساده ولی دقیق . این مرحله شامل آزمایشهایی برای رسیدن به خصوصیاتی چون حداکثر تنش کششی ، حداکثر تنش فشاری ، مدول الاستیسیته، حداکثر بار بحرانی در کمانش و غیره می باشد .

2-کار بر روی خصوصیات عنصر سازه ای جدید ( ماکارونی ) و دست یافتن به نقاط ضعف و یا قدرت آن .

3- آشنایی با یک نرم افزار رایانه ای برای تحلیل و طراحی سازه . ( بطور مثال : SAP 2000 )

4- تحلیل سازه های ساخته شده در گذشته و رسیدن به نقاط ضعف و یا قدرت آنها .

5- طراحی سازه با توجه به اطلاعات بدست آمده.

6- تلاش برای رسیدن به بهینه ترین طرح ( بهینه سازی ) .

7 - ساخت سازه توسط ماکارونی و چسب .

 

 

 

تکنیک های ساخت سازه ماکارونی :

ماکارونی :

این عنصر سازه ای در برابر کشش و فشار ( اگر طول آن کوتاه باشد و دچار کمانش نگردد ) مقاومتی خوبی از خود نشان می دهد ، ولی مقاومت آن در برابر خمش بسیار کم است . به همین علت باید تا حد امکان سعی نمود ، تا سازه ها به گونه ای طرح شوند که اعضای آن کمترین خمش ممکن را تحمل نمایند .

در واقع تابع هدف در بهینه سازی سازه خمش و وزن سازه می باشد . یعنی سازه ها باید به گونه ای طرح شوند ، که کمترین خمش در آنها به وجود آید و در عین حال با کمترین وزن بیشترین مقاومت را از خود نشان دهند .

یک نکته مهم در مورد سازه های ساخته شده توسط ماکارونی این است ، که در هنگام ساخت و یا بعد از آن نباید در مکانی که در آن رطوبت و گرمای هوا بالا است قرار گیرد ، زیرا در این صورت ماکارونی ترک می خورد . 

 

 

  

 

 

 

 چسب :

برای ایجاد اتصالات در اعضاء ، آنها را به صورت سر به سر قرار داده و سپس در محل گره ها از چسب استفاده نماییم .

1- اتصال مفصلی :

برای به وجود آوردن چنین اتصالی باید از چسب حرارتی ( چسب تفنگی ) استفاده نمود . زیرا این چسب علاوه بر چسباندن اعضاء به یکدیگر ، آنقدر انعطاف پذیر است ، که به اعضاء این اجازه را می دهد تا در محل گره ها تا اندازه ای دوران نمایند .

 

  

 

 
2-اتصال صلب :

برای ایجاد اتصالات صلب می توان از دو چسب :

· دوقلو (EPOXY )

· قطره ای (SUPPER GLUE )

اگر از چسب دوقلو استفاده می کنید ، این چسب این قابلیت را دارد ، که فضای خالی بین اعضاء در محل گره ها را پر نموده و نیازی نیست که شما ماکارونی ها را تراش داده و در کنار هم قرار دهید . اما عیب این چسب این است ، که وزن تمام شده سازه بالا می رود.

ولی چنانچه از چسب قطره ای استفاده می کنید ، اعضاء در محل گره ها باید تراش مناسب داده شوند ، تا سطح تماس افزایش یابد ، چراکه اصولا این چسب فضاپرکن نمی باشد و فقط در سطوحی که اعضاء تماس مستقیم با هم دارند اتصال ایجاد می نماید . ولی در مقابل ، اگر از این چسب استفاده نمایید ، وزن تمام شده سازه کمتر خواهد شد .


 

  

 

 
چگونگی ساخت :

بعد از آنکه طراحی نهایی را انجام دادید ، می توانید برای ساخت ، طرح نهایی را در ابعاد واقعی بر روی یک کاغذ پوستی بکشید و سپس کاغذ را توسط چسب شیشه ای به یک سطح شیشه ای صاف بچسبانید . سپس اعضاء را طبق نقشه از ماکارونی تولید کرده و در روی نقشه روی خط مربوط به خود بگذارید و برای جلوگیری از لغزیدن ماکارونی می توانید از خمیر بازی برای محکم کردن عضو بر روی کاغذ پوستی استفاده نمایید . سپس در محل گره ها از چسب استفاده نمایید . بدین ترتیب می توانید ، آن قسمتهایی از سازه را که به صورت صفحه ای هستند ، را با دقت بالایی تولید نمایید.

بعد از آنکه قسمت های صفحه ای را بدین روش تولید کردید ، این قسمت ها را با دقت زیاد به هم متصل نمایید ، تا سازه نهایی آماده گردد.

نظرات (86)
khoda kheiret bede
امتیاز: 61 19
پاسخ:
iهمین که شما به وبلاگ سر زدی نشانه ی خیر و برکت است
پنج‌شنبه 14 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 02:41 ب.ظ
خیلی
خوب بود.
امتیاز: 52 24
یکشنبه 11 تیر‌ماه سال 1391 ساعت 03:09 ق.ظ
خوب بود چیزای مفیدی یاد گرفتم ممنون:D
امتیاز: 47 24
جمعه 31 شهریور‌ماه سال 1391 ساعت 01:17 ب.ظ
واقعا خوب کپی بلدبد بزنید
امتیاز: 51 37
سه‌شنبه 11 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 07:18 ب.ظ
سلام مطالب مفید بود در صورت اینکه تمایل دارید به یک گروه نوپا در این مورد بیش تر کمک کنید لطفا با ایمیل زیر با ما در ارتباط باشید
امتیاز: 28 35
جمعه 28 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 12:59 ب.ظ
سلام لطفا نیرویی که پل ها تحمل میکند راهم بگویید
امتیاز: 46 21
پنج‌شنبه 14 دی‌ماه سال 1391 ساعت 02:25 ب.ظ
متشکرم
امتیاز: 24 17
جمعه 13 بهمن‌ماه سال 1391 ساعت 10:22 ب.ظ
خیلی ممنون خوب بود
امتیاز: 22 15
پنج‌شنبه 3 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 03:56 ب.ظ
خوب بود ممنون از زحماتتون
امتیاز: 21 14
شنبه 3 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 10:59 ب.ظ
kheiiiili ali bood .....mamnoooon
امتیاز: 22 24
دوشنبه 24 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 12:21 ق.ظ
امتیاز: 14 25
جمعه 26 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 04:21 ب.ظ
متشکرم خوندم و استفاده بردم خسته نباشید
امتیاز: 29 16
شنبه 27 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 08:05 ب.ظ
سلام ممنون بابت مطلبی که گذاشتین +گل
امتیاز: 21 15
شنبه 11 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 07:17 ب.ظ
عالی بود ولی کمی سخت نوشته بودید
امتیاز: 25 16
پاسخ:
اصلاحش می کنم
جمعه 17 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 11:28 ق.ظ
امتیاز: 29 17
پاسخ:
شنبه 25 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 11:29 ق.ظ
امتیاز: 21 17
پاسخ:
شنبه 25 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 10:28 ب.ظ
اووووووووووووووفففف
ما 1 ش دیگه باید پل ماکارونی تحویل بدیم
هیشکارشو نکردیم
ازین مطالبم چیزی نفهمیدم
اخه بچه های معماری رو چه به پل ماکارونی
پوووووووووووففففففففففففففف
امتیاز: 32 31
یکشنبه 26 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 03:16 ق.ظ
امتیاز: 15 15
پاسخ:
یکشنبه 26 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 03:23 ب.ظ
امتیاز: 17 14
پاسخ:
یک جزوه در آن صفجه قرار دادم فکر می کنم مفید باشه
یکشنبه 26 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 09:12 ب.ظ
اقا من دنبال یه ماکت سادم برا خودم اینا همش مشگله ولی ممکن ولی من یه زره اسون تر می خوام
امتیاز: 28 12
پاسخ:
حتما
پنج‌شنبه 30 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 11:13 ق.ظ
سلاااااااااااام.ممنون بابت مطالبتون خیلی مفید بود خیلی چیزا فهمیدم ولی عکس نمونه های خرپا هارو بیشتر کنید ممنون با تشکرفراوان.
امتیاز: 25 9
پاسخ:
دنبالش می گردم
پنج‌شنبه 30 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 06:01 ب.ظ
خیلی عالی بود لطفا اگه میشه جزئیات بیشتری ارائه بدین
امتیاز: 21 9
پاسخ:
در صفجه ی اول
شنبه 2 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 11:03 ق.ظ
عالی بود هرچی بگم بازمکمهراضیتعجب
امتیاز: 12 10
یکشنبه 3 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 09:13 ب.ظ
خوب بود اما اگه توضیحات بیشتری میدادی بهتر بود مثلا مرحله به مرحله با عکس مراوطه خیلی بهترش می کرد
امتیاز: 20 11
دوشنبه 4 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 05:55 ب.ظ
خیلی بددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد
امتیاز: 16 20
دوشنبه 4 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 08:00 ب.ظ
سلام داداش ی توضیحی درباره چگونه قاطی کردن چسبش به ما می دادی
امتیاز: 18 13
پاسخ:
چسب حرارتی استفاده کنید
سه‌شنبه 5 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 12:48 ق.ظ
عالی بود
امتیاز: 15 11
سه‌شنبه 5 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 08:50 ب.ظ
امتیاز: 22 14
پاسخ:
پنج‌شنبه 7 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 01:56 ب.ظ


صبح بخیر
mer30 خیلی خوب بود ولی اصن نفمیدم ؟؟؟؟
امتیاز: 17 16
جمعه 8 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 10:46 ق.ظ
خوب بود
امتیاز: 10 11
جمعه 15 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 10:42 ب.ظ
عالی بود
امتیاز: 8 12
سه‌شنبه 19 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 08:48 ب.ظ
مرسی خوب بود
امتیاز: 10 6
سه‌شنبه 19 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 09:47 ب.ظ
همه اهداف هایی که نوشتید خوب بود اما ایا اموزشی حرفه ای برای ساخت پل ماکارونی صورت گرفت؟؟:
امتیاز: 12 9
پنج‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 01:11 ب.ظ
ممنون خوب بود اگ میش مرحله ای آموزش بدید وسطح کارو بالا ببرید وجزئیاتشو هم بیشتر کنید والبته تصویر مراحلم همینطور اگه بزاری خیلی عالی میش...:
امتیاز: 16 7
جمعه 22 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 02:52 ق.ظ
امتیاز: 9 12
جمعه 22 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 04:05 ب.ظ
امتیاز: 11 8
چهارشنبه 27 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 09:34 ب.ظ
سلام یه سوال:کمان های سازه کششی بودن یا مقاومت؟
ماکارونی باریلا برای کشش بودن؟
امتیاز: 8 7
جمعه 29 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 07:59 ب.ظ
سلام خوب هستید؟ببخشید من میخواستم چندتا مربی بهم معرفی کنید برای مدرسمون میخوام البته اگه میشه مربی که به کارش مطمئن هستید و خیلی خوبه رو بگین
مرسی
امتیاز: 10 10
یکشنبه 1 دی‌ماه سال 1392 ساعت 05:05 ب.ظ
بد نبود
بهتر نبود چنتا کلیپ تصویری میزاشتید
مرسی
امتیاز: 11 8
سه‌شنبه 3 دی‌ماه سال 1392 ساعت 12:28 ب.ظ
با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی. کاراتون خیلی زیباست ونشان دهنده استعداد شماست تمام دنیا میدونن که ایرانی ها استعداد عجیبی دارند ومن اطمینان دارم که ما به زودی میتوانیم دنیا را شگفت زده کنیم. پاینده باشید
امتیاز: 6 8
چهارشنبه 4 دی‌ماه سال 1392 ساعت 05:25 ب.ظ
مرسی عالی بود موحتشم.ممنونم از کمکتان
امتیاز: 7 6
شنبه 7 دی‌ماه سال 1392 ساعت 06:19 ب.ظ
عالی بود.
امتیاز: 5 6
شنبه 7 دی‌ماه سال 1392 ساعت 06:21 ب.ظ
امتیاز: 9 5
پنج‌شنبه 12 دی‌ماه سال 1392 ساعت 06:08 ب.ظ
واقعاااااااا تشکر عاااااااالی بود
امتیاز: 5 3
شنبه 14 دی‌ماه سال 1392 ساعت 03:55 ب.ظ
هدیه:
امتیاز: 4 5
جمعه 27 دی‌ماه سال 1392 ساعت 04:13 ب.ظ
خیلی خیلی به دردم خورد. مخصوصا برای طرح جابربن حیان که عالی بود....
امتیاز: 5 4
یکشنبه 29 دی‌ماه سال 1392 ساعت 01:12 ب.ظ
سلام ،دستتون درد نکنه واقعا عالی بود من که این موضوع رابرای پروژه جابربن حیان می خواستم درست کنم مطالب جدیده به دست آوردم.
امتیاز: 4 6
یکشنبه 29 دی‌ماه سال 1392 ساعت 01:36 ب.ظ
ممنونم عالی بود
امتیاز: 7 7
دوشنبه 30 دی‌ماه سال 1392 ساعت 03:51 ب.ظ
من خودم سازه ماکارانی ساختم ،إلا ن هم دمبال یک موضوع خوب بودم مرسی
امتیاز: 7 9
دوشنبه 30 دی‌ماه سال 1392 ساعت 05:06 ب.ظ
:::
امتیاز: 9 6
دوشنبه 30 دی‌ماه سال 1392 ساعت 11:54 ب.ظ
( تعداد کل: 86 )
   1       2      >>
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد