sutern rings

در جستجوی دانش به نام خدا


به منظور تقویت توانایی های دانش آموزان کوشا و مستعد در زمینه یادگیری و حل مسائل و معماهای پیچیده سعی شده است با گردآوری و ارائه ی مسائلی که در جهت تحکیم یادگیری راهبردهای حل مسئله میباشند قدمی کوچک در آموزش این راهبردها برداشته شود. 
مسئله شماره 8 : پت پستچی

زمان پیشنهادی : 6 دقیقه


شکل زیر نقشه ی شهر «گرین دیل» می باشد. هر عدد روی مسیرها نشان دهنده ی کمترین زمانی است که «پت پستچی» میتواند از آنها عبور کند. اگر او بخواهد بسته ای را از نقطه A به B برساند، سریع ترین زمان تحویل چقدر میشود؟

مسئله شماره 7 : 3 زامبی و 3 آدم !

زمان پیشنهادی : 5 دقیقه


3 آدم و 3 زامبی می خواهند از یک طرف رودخانه به  طرف دیگر بروند. آنها یک قایق دارند و این قایق تحمل وزن بیش از دو نفر را ندارد. از طرفی می دانیم  اگر در هر جایی که تعداد زامبی ها بیشتر از تعداد آدم ها باشد؛ به آنها آسیب می رسانند. 

روشی را پیشنهاد کنید تا همگی سالم به طرف دیگر رودخانه بروند.

مسئله شماره 5 : تبلت 540 هزار تومانی !

زمان پیشنهادی : 4دقیقه


مسئله شماره 5 : تعداد بلوط ها

زمان پیشنهادی : 5دقیقهمسئله شماره 4 : سانی و بانی

زمان پیشنهادی : 6 دقیقه
در جزیره ای دو پسر عجیب به نام های سانی و بانی زندگی می کنند. سانی در روزهای دوشنبه و سه شنبه و چهارشنبه دروغ می گوید اما در بقیه روزها راست می گوید. بانی در روزهای پنج شنبه و جمعه وشنبه دروغ می گوید و در بقیه روزها راست می گوید. یک روز آن دو به هم می رسند و سانی می گوید: « دیروز یکی از روزهای دروغ گویی من بود» و بانی می گوید: « برای من هم همینطور بود» این صحبت ها در چه روزی ردوبدل شده است؟


مسئله شماره 3 : تعداد خرگوش ها

زمان پیشنهادی : 7 دقیقه
فرض کنیم خرگوش‌هایی وجود دارند که هر جفت (یک نر و یک ماده) از آنها که به سن «دو ماهگی» رسیده باشند؛ به ازاء هر ماه که از زندگی‌شان سپری شود یک جفت خرگوش به دنیا می آورند؛ که آنها هم از همین قاعده پیروی می‌کنند. حال اگر فرض کنیم این خرگوشها هرگز نمی‌میرند و در آغاز یک جفت از این نوع خرگوش در اختیار داشته باشیم که به تازگی متولد شده‌اند، حساب کنید پس از یکسال چند جفت از این نوع خرگوش خواهیم داشت.

مسئله شماره 2 : موجودات فضایی

زمان پیشنهادی : 3 دقیقه


 
مسئله شماره 1 : 6 نفر و یک قایق

زمان پیشنهادی : 4 دقیقه

 

قرار است 4 مرد و 2 پسر از یک طرف رودخانه به طرف دیگر آن توسط یک قایق بروند ولی قایق فقط گنجایش یک مرد یا دو پسر را دارد. برای انتقال این 6 نفر به طرف دیگر رودخانه، قایق حداقل چند بار باید عرض رودخانه را طی کند؟

 

 

 

تاریخ ارسال: یکشنبه 29 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 12:30 ق.ظ | نویسنده: سید ابوالقاسم آل داود | چاپ مطلب
نظرات (1)
یکشنبه 29 آذر‌ماه سال 1394 04:46 ب.ظ
Sajjad.Ramezani
امتیاز: 0 2
لینک نظر
17بار
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد